Co symbolizuje Narcyz?

Co symbolizuje Narcyz?

Narcyz symbolizuje odrętwiałość, sen, zemstę, zmartwychwstanie, płodność, wiosnę, nieczułość, urodę, egoizm, egocentryzm, sztukę dla sztuki, próżność, obłęd, głupotę, kapryśność.

Kto Był narcyzem w mitologii greckiej?

Narcyz ( gr. Νάρκισσος Nárkissos, łac. Narcissus) – w mitologii greckiej młodzieniec niezwykłej urody. Jak pisze Owidiusz w Metamorfozach, Narcyz pochodził od nimfy Liriope i bóstwa rzecznego Kefisosa. Wyróżniał się wielką urodą.

Co to jest mit o Narcyzie?

Mit o Narcyzie to opowieść o miłości, która stała się uczuciem zgubnym. Narcyz odrzucał miłość innych, by pokochać własne odbicie uczuciem, które stało się dla niego zgubne. Mit o Narcyzie to także opowieść o tęsknocie. Tak wielkiej, że nie pozwala ona na normalne funkcjonowanie i staje się przyczyną śmierci.

Co jest mitem o Narcyzie?

Mit o Narcyzie – streszczenie. Narcyz był pięknym młodzieńcem, który wzbudzał zachwyt wszystkich leśnych nimf. Mężczyzna nie zwracał jednak uwagi na zaloty boginek, ponieważ interesował się jedynie łowami. Któregoś dnia podczas jednej z leśnych eskapad Narcyz poczuł ogromne pragnienie. Przystanął więc nad strumieniem i zaczerpnął trochę wody w dłoń.